Bez względu na to, jak wyobrażasz sobie swoją idealną łazienkę. Jednym z kluczowych wyborów jest dobór odpowiedniej baterii do wanny. Czym kierować się przy wyborze optymalnej baterii.
Materiał, z którego wykonano baterię wannową
Wysokiej jakości baterie renomowanych firm wykonane są z mosiądzu lub brązu – ciężkich materiałów. Modele z brązu wymagają dodatkowej ochrony, ponieważ z czasem brąz pokrywa się zielonkawą miedzianą powłoką. Mosiądz jest odporny na korozję, ale zwykle jest pokryty warstwą niklu lub chromu. Niklowane i chromowane baterie wyglądają nowocześnie i stylowo, ich chłodny połysk podkreśla czystość łazienki.
Modele premium https://armadesi.pl/10-baterie-wannowe mogą być pokryte droższymi materiałami, na przykład złotem i ozdobione szkłem, marmurem lub nawet kamieniami szlachetnymi. Takie opcje idealnie wpasują się w design luksusowej łazienki, ale musisz przygotować się na większy wydatek przy ich zakupie.
Niezwykle efektownie prezentują się szklane baterie, które mogą mieć wielokolorowe podświetlenie. Są również drogie, ale od razu przyciągają uwagę. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki materiał jest najlepszy. Mosiądz jest uważany za optymalny pod względem kombinacji ceny i jakości, ale w niektórych przypadkach lepsze będą modele wykonane z tworzywa ABS. Są mniej trwałe, ale dużo tańsze i nadają się do łazienek na działkach czy w domkach wolnostojących.
Mechanizm baterii wannowej
Baterie dwuzaworowe to konstrukcja z dwoma zaworami, za pomocą których regulowane jest ciśnienie i temperatura wody. Takie rozwiązanie nie jest do końca wygodne, ponieważ sama regulacja zajmuje dużo czasu. Kolejną wadą dwuzaworowych baterii wannowych jest obecność gumowej uszczelki, która dość szybko się zużywa i wymaga wymiany. Płytki ceramiczne, które coraz częściej wyposażane są w modele z dwoma kranami, zapewniają dłuższą żywotność baterii – ceramika jest mniej podatna na ścieranie i nie jest tak wrażliwa na jakość wody, jak guma.
Baterie jednouchwytowe są wygodniejsze w użyciu – mają jedną dźwignię, której poruszanie w górę lub w dół reguluje przepływ wody, poruszając się w lewo i w prawo – jej temperaturę. Początkowo w takich konstrukcjach stosowano mechanizm kulkowy, ale teraz jest on prawie całkowicie zastąpiony mechanizmem nabojowym, który jest bardziej niezawodny i trwały. Konstrukcja z jedną dźwignią jest łatwiejsza w obsłudze, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych, ale wiele osób uważa, że dwa zawory wyglądają bardziej stylowo. Pod wieloma względami wybór podyktowany jest ogólnym wystrojem łazienki, ale ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że bateria jednouchwytowa jest bardziej funkcjonalna.
Kaskadowe baterie – co to takiego?
Baterie Kaskadowe opcje to swoista nowość. Woda z takich kranów dostarczana jest w postaci szerokiego płaskiego strumienia, przypominającego wodospad. Szczególnie dobrze prezentują się podświetlane baterie kaskadowe. Jeśli chodzi o wydajność, modele kaskadowe są prawie takie same jak inne, z wyjątkiem nieco wyższego zużycia wody.
Termostatyczne i bezdotykowe
Jego główną cechą jest to, że w każdej sytuacji dostarcza wodę o określonej temperaturze i ciśnieniu, niezależnie od parametrów wody w sieci wodociągowej. Za pomocą dwóch pokręteł, ustawia się temperaturę i ciśnienie, parametry te są zapamiętywane. Bateria termostatyczna gwarantuje pełną ochronę przed oparzeniami, dlatego będzie optymalnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi.
Baterie bezdotykowe są często instalowane w hotelach, restauracjach, biurach. Takie konstrukcje mają czujniki podczerwieni, które dają sygnał do włączenia wody tylko wtedy, gdy ręce są blisko kranu. Po kilku minutach dopływ wody wyłącza się automatycznie. Dużym plusem tych modeli jest ich higiena – nie trzeba ich dotykać ani w celu włączenia, ani wyłączenia wody.
Typ mocowania
Najczęściej spotykamy baterie przyścienne lub wpuszczane. Jednak można je zainstalować w podłodze lub w ścianie. Naścienny sposób mocowania jest najczęstszy. Przy tego rodzaju mocowaniu mieszacz montuje się na rurach wodociągowych wyjętych ze ścian. Sama bateria może mieć dowolną konstrukcję, ale najczęściej na ścianie montowane są modele dwuzaworowe i jednouchwytowe.
Wbudowana konstrukcja pozwala całkowicie zamaskować wszystkie rury i kształtki, pozostawiając w zasięgu wzroku jedynie baterie. Dużym plusem jest elegancki wygląd, ale instalacja wbudowanego modelu będzie wymagała znacznego wysiłku, ponieważ najpierw trzeba oszlifować ścianę, a następnie zainstalować tylny panel i dopiero na ostatnim etapie zamontować baterie. W przypadku uszkodzenia bardzo trudno jest określić, gdzie doszło do wycieku, a jeśli zajdzie potrzeba naprawy, wówczas ściana może wymagać rozebrania.