piękny górski krajobraz

Góry kojarzą się z pięknymi widokami, wędrówkami i błogim wypoczynkiem na łonie natury. Nie zawsze niestety pamiętamy o tym, że wyprawy górskie wiążą się z wieloma zagrożeniami. Warto przede wszystkim kierować się zasadami ostrożności oraz logicznego myślenia.

Starannie planuj każde wyjście w góry

Nie jest niczym przyjemnym, kiedy podczas górskiej wędrówki nagle zastanie nas noc, burza, mgła, obfity deszcz czy lawina. Dlatego warto przed udaniem się na szlak sprawdzić prognozę pogody, zwracając szczególną uwagę na ryzyko burzy. Jeżeli jest ono chociaż minimalne, wtedy lepiej zostać w domu lub wybrać się w góry z samego ranka. Załamanie pogody najczęściej następuje bowiem dopiero po południu. Aby uniknąć przypadków niespodziewanego zgubienia szlaku, warto zawsze zabierać ze sobą papierową mapę. Przydatny może okazać się również telefon z systemem GPS, który jednocześnie pozwoli wezwać pomoc. Przed wyjściem w góry dobrze jest poza tym zostawić w miejscu noclegowym informację o planowanej godzinie powrotu oraz szlaku, którym zamierzamy wyruszyć. Jeżeli udajesz się w góry zimą, wtedy nie zapomnij ponadto sprawdzić komunikatów lawinowych GOPR-u.

Zagrożenie związane z dzikimi zwierzętami

W górach możemy także natknąć się na dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, wilki, lisy, dziki czy żmije. Aby uniknąć spotkania z nimi, przede wszystkim należy wędrować wyznaczonymi szlakami, nawet na chwilę z nich nie zbaczając. Ryzyko spotkania niebezpiecznego zwierzęcia jest najmniejsze na tych trasach, które są najczęściej uczęszczane przez turystów. Spotkania ze zwierzęciem można również uniknąć poprzez rozmawianie, śpiewanie czy wydawanie jakichkolwiek dźwięków. Dzika zwierzyna unika bowiem spotkania z człowiekiem i atakuje tylko wtedy, jeżeli spotkamy się z nią oko w oko. Jeśli wilk czy niedźwiedź znajduje się wystarczająco blisko, wtedy najlepiej unikać gwałtownych ruchów i powoli zawrócić. Zabezpieczenie przed występującą w górach żmiją zygzakowatą stanowi założenie wysokiego, pełnego obuwia. Przed kleszczami zarażającymi boreliozą i innymi chorobami zakaźnymi ochronią natomiast preparaty chemiczne oraz olejki eteryczne. Na szlaku możemy spotkać również psy, pozostawione przez właścicieli bez smyczy i kagańca.

Niebezpieczeństwo pobicia i kradzieży

Podczas górskich wędrówek istnieje także ryzyko narażenia się na pobicie i kradzież. Chcąc zapobiec takiej sytuacji, najlepiej będzie unikać najrzadziej uczęszczanych szklaków i w miarę możliwości nie wychodzić w góry bez osoby towarzyszącej.

uwaga na spadające skały

Ryzyko bolesnych kontuzji

Kolejne niebezpieczeństwo w górach wiąże się z narażeniem na kontuzje – zwłaszcza kostki, stawu skokowego oraz kolanowego. Należy więc przede wszystkim dostosować tempo marszu do własnych możliwości, unikając nagłych i gwałtownych przyśpieszeń. Jeśli wędrujesz w towarzystwie, nie próbuj dorównywać pozostałym osobom. Zabierz ze sobą buty trekkingowe sięgające za kostkę, kijki, a także dobrze wyposażoną apteczkę. Nie może w nich zabraknąć zwłaszcza bandaży, plastrów, wody utlenionej, środków przeciwbólowych, rękawiczek lateksowych oraz opatrunków. Jeżeli jednak zdarzy się poważny uraz, wtedy pozostaje wezwać ratowników GOPR-u.

Zabezpiecz się przed odwodnieniem, utratą energii oraz przeziębieniem

Wyruszając na szlak nie zapominaj o tym, aby zabrać ze sobą wodę mineralną lub napój izotoniczny, dzięki czemu zapobiegniesz ryzyku odwodnienia. Istnieje także niebezpieczeństwo, że opadniesz z sił i nie będziesz w stanie dalej maszerować. Dlatego tak ważne jest, aby mieć przy sobie wysokoenergetyczne posiłki, takie jak czekolada, batony czy banany. W górach pojawia się również ryzyko przewiania i wyziębienia organizmu. W związku z tym nie zapominaj o wiatroszczelnej i wodoodpornej odzieży, a także zabraniu ze sobą suchej koszulki na zmianę.

wycieczkowicze w akcji