Szycie zasłon wcale nie jest jakimś wielkim wyzwaniem. Wymaga to oczywiście przynajmniej minimum zdolności manualnych oraz sporo cierpliwości, ponieważ zwłaszcza przy bardziej wyszukanych opcjach, spędzimy nad tym całkiem sporo czasu. Tym niemniej, poziom wyzwania nie jest jakiś specjalnie wysoki czy skomplikowany i zwłaszcza jeśli mamy więcej wolnego czasu, warto jest zaoszczędzić kilkaset złotych i zamiast kupować gotowe zasłony za duże pieniądze, zająć się ich wykonaniem samodzielnie, mając przy tym dodatkową satysfakcję.
Czego potrzebujemy?
Jeśli mamy na wyposażeniu własną maszynę do szycia, może się nam bardzo przydać, ale wcale nie jest ona konieczna. Proste zasłony można wykonać bez jej pomocy, chociaż ogranicza to nieco nasze pole manewru i na pewno przedłuży zabawę. Zakup maszyny do szycia warto przemyśleć, ale na pewno nie należy decydować się na bardzo skomplikowany model.
Musimy mieć oczywiście odpowiednią ilość tkaniny. O tym w szczegółach powiemy sobie za chwilę. Bardzo ważne będą odpowiednich rozmiarów nożyczki. Najlepiej jest wyposażyć się w trzy pary. Duże i średnie nożyczki krawieckie dobrze jest wesprzeć małymi nożyczkami do wycinania łuków. Muszą być one bardzo ostre. Raczej nie należy korzystać z nożyczek do cięcia papieru, bo chociaż są one zadziwiająco skuteczne, to mają swoją skuteczność tylko na początku. Szybko się tępią i będziemy targać tkaninę.
Oprócz tego standardowe wyposażenie do pracy nad zasłonami to centymetr krawiecki, igła, nici, szpilki krawieckie, kreda krawiecka oraz żelazko.
Wybór materiału na zasłony
Rodzaj materiału, jaki wykorzystamy do wykonania zasłon, zależeć będzie przede wszystkim od tego, jaki efekt estetyczny chcemy osiągnąć oraz od tego, ile chcemy wydać na nasze zasłony. Najczęściej stawia się na:
- Woale tiule i szyfony dla zasłon lekkich i zwiewnych;
- Bawełnę i len dla zasłon pełnych i naturalnych;
- Welur oraz aksamit, kiedy chcemy efektu przepychu;
- Blackout i poliester, kiedy naszym podstawowym celem jest zaciemnienie pomieszczenia.
To są oczywiście tylko przykłady, ponieważ istnieje jeszcze cała masa innych materiałów, jakie można wykorzystać. Można wśród nich wymienić chociażby żakardy, tafty czy jedwabie, najdroższa z dostępnych opcji.
Podstawowe zasady wyboru
Nasze preferencje są tutaj oczywiście najważniejsze, ale jeśli chcemy osiągnąć odpowiedni efekt, musimy kierować się odpowiednimi zasadami doboru tkanin. Ważne jest chociażby to, by w niewielkich pomieszczeniach decydować się raczej na materiały lekkie. Taki materiał powinien być też możliwie cienki, żeby przesadnie nie zaciemniać pomieszczenia.
Z kolei wybór kolorystyki może być albo komplementarny, albo wręcz odwrotnie, kontrastujący dla reszty pomieszczenia. Elementy komplementarne warto jest wybierać w pomieszczeniach ciepłych, urządzonych klasycznie i rustykalnie. Na kontrast warto postawić w miejscach nowoczesnych, zwłaszcza tych urządzonych w stylu skandynawskim. W przypadku wnętrz nowoczesnych warto jest też stawiać na ciekawsze faktury materiałów.